Bio

Żyję by tworzyć, tworzę by żyć

W sztuce szukam transcendencji
Tożsamości
Dziedzictwa ludzkości
Piękna
Perfekcji

Tworząc wznoszę się
Moje myśli fruwają
Serce koi
Umysł wyzwala
Przestaję czuć swoją fizyczność
Odrywam się od doczesności

Tworzenie jest portalem
Wolnością
I magią
Otwiera umysł
Wyzwala marzenia
Zaklina rzeczywistość

Sztuka to hołd składany Wszechświatu, Życiu, Naturze i drugiej osobie
Sztuka jest jak duch
Natchnienie to jej wysłannik

Pragnę badać ową mistyczną sferę sztuki
By, choć musnąć jej jądro

Żyję by odkrywać potęgę sztuki i moce człowieka
Poznać to, co cielesne
Zgłębić ludzką naturę i wzbić się do jej ducha
Znaleźć harmonię pomiędzy tym, co fizyczne a tym, co duchowe

CV

Edukacja:

  • Dutch Art Institute, ArtEZ, Enschede, Holandia.
    Dyplom Masters of Fine Arts; Research & Practice in Art, 2010
  • Akademia Sztuk Pięknych w Poznaniu. Wydział Malarstwa
    Dyplom magistra sztuki uzyskany w pracowni prof. Piotra C. Kowalskiego, 2007

Wybrane wystawy indywidualne i performance:

  • Retrospekcja- zbiór obrazów jednej dekady, Galeria pod Atlantami, Wałbrzych, 2019.
  • W ramionach Gai, performance, Calders, Hiszpania, 2018.
  • Moc Kobiety, Aquarium Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała, 2018
  • This is the way to heal, performance, Konteksty- festiwal sztuki efemerycznej, Sokołowsko, 2017.
  • Redemption/ Odkupienie, performance, Calders, Hiszpania, 2016
  • Trinity, performance, Bielsko-Biała, Poland, 2015
  • Przywołując duchy, performance, Węgierska-Górka, 2015.
  • Droga do oświecenia, performance, Alibag, India, 2013.
  • Inicjacje i Misteria seria performanców, Taevaskoja, Piusa, Meremäe, Tartu, Estonia, 2013.
  • Śpiewająca nad kośćmi, Galeria Mała BWA Katowice, Katowice, 2013.
  • W kręgu Mandali, Galeria Intymna Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej, Katowice, 2013.
  • Czcicielka lasów deszczowych, performance, San Miguel, Leyte, Filipiny, 2012.
  • Narodziny Pierwszego Szamana, performance, Ećka, Serbia, 2012.
  • Dzika Jaźń, performance, Mooste, Estonia, 2012.
  • Realm of the Gods, Stichting id11, Delft, Holandia, 2010.
  • Przejście, performance, wyspa Olchon, Syberia, Rosja, 2010.
  • Break on through to the other Side, Dutch Art Institute, Enschede, Holandia, 2010.
  • Echo/ Diray, GoodTripBadTrip project, ASFA Annex in Rethymnon, Kreta, Grecja, 2009.
  • Modne Obrazy Wiosna /Lato 2007, Stary Browar, Poznań 2007.
  • Pod ochroną, Galeria PWW, Zielona Góra, 2006.

 

Wybrane wystawy zbiorowe:

  • Dzieci Światła, Galeria Bielska BWA, Bielsko -Biała, 2018.
  • 4 Festiwal Sztuk Wizualnych, Muzeum Historyczne, Bielsko-Biała, 2018.
  • EFÍMERA, Centre d’Art Contemporani i Sostenibilitat (CACIS) El Forn de la Calç de Calders, Hiszpania, 2017.
  • 7th Anniversary: The Rising Phoenix, Egodrop Festival, Zet Pe Te, Kraków, 2016.
  • Pokaz 4, kolekcja Galerii Bielskiej BWA, Bielsko-Biała, 2016.
  • Versiones de una Cicatriz, Centre d’Art Contemporani i Sostenibilitat (CACIS) El Forn de la Calç de Calders, Hiszpania, 2016.
  • Wizjonerzy, Heart & Mind Festival, Bon Garuda, Wilga/ Warszawa, 2015.
  • 12 Narave/ Natures, video festival, Bezigrajska Galerija 2, Ljubljana, Słowenia, 2015.
  • Plug-in, Arsenał Gallery, Poznań, 2015.
  • Versiones de una Cicatriz, Casa Siglo XIX, Chihuahua, Meksyk, 2014.
  • Wystawa poplenerowa, Villa Karisse, Izabelin, 2014.
  • 3. Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych, Galeria Bielska BWA, Bielsko -Biała, 2014.
  • Kolaż/Collage, Ptapty, Poznań, 2014.
  • Psychic TV, Studio Ellisse, Rialto, Wenecja, Włochy, 2013.
  • Piotrkowskie Biennale Sztuki, ODAOśrodek Działań Artystycznych, Piotrków Trybunalski, 2013.
  • Vizuali Tiesa/ Visualised Truth, Ramybes Gallery, Palanga, Litwa, 2013.
  • Fala-wystawa interdyscyplinarna, Bałtycka Galeria Sztuki, Centrum Kultury 105, Koszalin, 2012.
  • Ninth circle of Obsession, Savremena Galerija, Zrenjanin, Serbia, 2012.
  • Sztuka kobiet – kobiety w sztuce. Artystki na Śląsku 1880–2000, Muzeum Śląskie w Katowicach, 2012.
  • From Waste to Art, praca, Qala reserve, Baku, Azerbejżan, 2012.
  • Visualised Truth, Šiaulių Dailės Galerija, Šiauliai, Litwa, 2012.
  • 9 Narave/ Natures 9 wideo festiwal, Bezigrajska Galerija 2, Ljubljana, Słowenia, 2012.
  • 40 Biennale MalarstwaBielska Jesień, Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała, 2011.
  • PinkificationLet’s think outside the colour, The Tidy Art Space, Woolloongabba QLD, Australia, 2011.
  • BUTTERBROT III – Pleasure, 48 Festiwal Stunden Neukölln, Berlin, Niemcy, 2011.
  • Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych, Galeria „de facto”EXPE Galeria Eksperymentalna, Bielsko-Biała, 2011.
  • Hoogtij, DCR Guest Studios, Haga, Holandia, 2011.
  • Serious, Galeria ON, Poznań, 2011.
  • Transition, Stichting Kaus Australis, Rotterdam, Holandia, 2011.
  • 32 JLK, Art Center of the University Library Svetozar Markovic, Belgrad, Serbia, 2011.
  • Bardzo dobre obrazy, prace z cyklu Passion, Galeria Bielska BWA, BielskoBiała, 2010.
  • 32 JLK, Galeria Jalovik, Jalovik, Serbia, 2010.
  • Performing Reality, Targi Książki, De Atelies, Amsterdam, Holandia, 2010.
  • Sfera SztukiTargi Sztuki, inicjatywa Galerii Bielskiej BWA, Galeria Sfera, Bielsko-Biała, 2010.
  • Flat land project, Stichting id11, Delft, Holandia, 2009.
  • 39 Biennale MalarstwaBielska Jesień, Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała, 2009.
  • PoliceArt’09, Muzeum NarodoweKrólikarnia, Warszawa, 2009.
  • SoftwareCosmopolis 2025, przestrzeń publiczna Zuid-as, Amsterda, Holandia, 2009.
  • Artists Unite LIVE, Our Saviour’s Atonement Cornerstone Center, New York, US, 2008.
  • 38 Biennale MalarstwaBielska Jesień, Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała, 2007.
  • Fresh Europe 07, Kogart House, Budapeszt, Węgry, 2007.
  • Vagina Dentata, Galeria 011, Klub OD Nowa, Toruń, 2007.
  • Wystawa końcoworoczna, Nottingham Trent University, Nottingham, Anglia, 2007.
  • Śląsk Active 2, Galeria BWA, Katowice, 2006.
  • Wartości Estetyczne, SuszniaStary Browar, Poznań, 2006.

Nagrody, Stypendia:

  • Grant z Instytutu Adama Mickiewicza, 2013.
  • Trzymiesięczne stypendium miasta Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki, 2011.
  • Grant z Fundacji Stokroos, Utrecht, Holandia, 2010.
  • Nagroda Publiczności za obraz: Diary na 39 Biennale Malarskim- Bielska Jesień, 2009.
  • Roczne stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 2006/ 2007.
  • Stypendium zagraniczne programu Socrates Erasmus do Nottingham Trent University, Anglia, 2006/ 2007.
  • Stypendium Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, 2005/ 2006

Rezydencje artystyczne:

  • CACiS, El Forn de la Calç de Calders, Hiszpania; wrzesień 2018.
  • Art Colony, Kavadarci, Macedonia; sierpień 2016.
  • CACiS, El Forn de la Calç de Calders, Hiszpania; marzec-kwiecień 2016.
  • Studio Untitled, Mumbai, Indie, listopad 2013.
  • Vice-Versa Foundation, Goa, Indie, wrzesień-październik 2013.
  • DAR Druskininkai Artists’ Residence, Druskininkai, Litwa; czerwiec 2013.
  • CACiS – Forn de la calç, Calders, Hiszpania; kwiecień-maj 2013.
  • Art Colony, Ečka, Serbia; czerwiec/lipiec 2012.
  • MoKs Open Studio, Mooste, Estonia; kwiecień-maj, 2012.
  • Fundación Valparaíso, Mojácar, Hiszpania; październik 2011.
  • DCR Guest Studio, Haga, Holandia; kwiecień- czerwiec 2011.
  • Stichting Kaus Australis, Rotterdam, Holandia; luty 2011.
  • Jalovik Art Colony, Jalovik, Serbia; sierpień 2010.
  • Stichting id 11, Delft, Holandia; wrzesień- październik 2010 oraz grudzień 2009.

Warsztaty, Plenery, Sympozja:

  • I Świętokrzyski Plener Malarski, Stara Huta, gmina Bieliny, 2014.
  • Multipoint – International Art Symposium, Nitra, Słowacja, 2012.
  • GoodTripBadTrip – wykłady, warsztaty, wystawy. Projekt był organizowany przez Dutch Art Institute w Enschede (NL), prowadzony przez Marka Kremera i Johna Heymansa. Miejsca: wyspa Olchon na Bajkale na Syberii, Rosja; Annex- Athens School of Fine Arts w Rethymnon na Krecie, Grecja oraz Dutch Art Institute w Enschede w Holandii, 2008-2010.
  • Plener malarski prowadzony przez Dominika Lejmana w Licheniu, 2007.
  • Międzynarodowy plener artystyczny, organizowany przez Jarosława Kozłowskiego w Skokach, 2005.

Wykłady, prezentacje:

  • Podróże transcendentalne, Grawitacja, Bielsko-Biała, 2017.
  • Sztuka, jako doświadczenie transcendentalne, festiwal: Harmonia Kosmosu, Sobótka, 2017.
  • Podróż w głąb siebie, czyli performance, jako narzędzie wykorzystywane do eksploracji swojej psyche, Kongres Kobiet, Bielsko-Biała, 2016.
  • wykład „O Sztuce i Magii”, Centrum Świadomości Samorealizacji, Lechów, 2014.
  • wykład „Powrót do źródeł”, Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała, 2013.
  • Hotel Alejandro, Tacloban, Leyte, Filipiny, 2012.
  • Fundación Valparaíso, Mojácar (ES), 2011.
  • wykład „Kreatywność w sztuce” Instytut Doskonalenia Nauczycieli WIEDZA, Katowice, 2011.
  • Teatr Zebeelt, Haga (NL), 2011.
  • RAiR Guest House, Rotterdam (NL), 2011.
  • Jalovik Art Colony, Jalovik (SRB), 2010.
  • Stichting id11, Delft (NL), 2009.

PROJEKTY KURATORSKIE

Rezydencje artystyczne:

  • Beyond Time/ Poza czasem- Artist-in-Residence, program rezydencji jest organizowany przez Galerię Bielską BWA, Bielska-Biała, 2011, 2012, 2013, 2015, 2017.
  • Potęga Sztuki i Natury, plener w Targowie realizowany w ramach Beyond Time/ Poza czasem, 2012.
  • Balay Kalamragan- Artist-in-Residence. Rezydencja artystyczna na farmie w San Miguel oraz wystawa finałowa w Hotelu Alejandro w Tacloban, wyspa Leyte, Filipiny, 2012

Wystawy:

  • Inside-Outside, wystawa artystów biorących udział w piątej edycji rezydencji artystycznych Beyond Time/ Poza czasem, Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała, 2017. Artyści: Aneta Bendáková, Claudia Dunn, María Mayoral Moreno, Derek Tumala
  • Perfekcjoniści, wystawa pokonkursowa Modessqe, Skwer, Warszawa, 2013. Artysci: Andrejkow Arkadiusz, Balunova Katarina, Bażowska Natalia, Bożek Grzegorz, Chlebek Monika, Kmita Piotr, Kokosiński Bartosz, Korzeniowski Piotr, Kowalska Berenika, Kus Agata, Leahy Paraic, Łączny Jakub, Matyszewski Paweł, Mikas Anita, Nadolle Marta, Patelczyk Łukasz, Sin Oliver, Swacha Seweryn, Ślęczka Sebastian, Tomasik Marta, Trojanowski Artur, Walker Jane.
  • LOOP, wystawa artystów biorących udział w trzeciej edycji rezydencji artystycznych Beyond Time/ Poza czasem, Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała, 2013. Artyści: Awer, Sina Boroumandi, Alessandro Di Massimo, Paulina Mellado, Mari Ota.
  • Ninth circle of Obsession, Tartu Kunstimaja, Tartu, Estonia, 2013. Artyści: Laura Guokė, Evelyn Müürsepp- Grzinich, Ruben van Klaveren, Natasa Kokić, Paweł Matyszewski, Izabela Ołdak, Marcin Owczarek, Ivana Ranisavljević.
  • Powrót do korzeni, Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała, 2013. Artyści: Rafał Borcz, Małgorzata Borowska, Urszula Broll, Dolorosa De La Cruz, Arkadiusz Danovski, Orryelle Defenestrate-Bascule, Sylwia Górak, Joanna John, Ruben van Klaveren, Amanda Koelman, Rafał Kosela, Krzysztof Linnike, Dariusz Marszałek, Mateusz Niedbał, Izabela Ołdak, Marcin Owczarek, Marek Przybyła, Ivana Ranisavljević, Paulina Sadowska, Andrzej Siek, Anna Sieńkowska, Erwin Sówka, Ewa Szczekan, Andrzej Urbanowicz, Nynke van Zwol.
  • Ninth circle of Obsession, Savremena Galerija, Zrenjanin, Serbia, 2012. Artyści: Ruben van Klaveren, Natasa Kokić, Michael Vincent Manalo, Paweł Matyszewski, Izabela Ołdak, Ivana Ranisavljević.
  • Transition– wystawa grupowa – Stichting Kaus Australis, Rotterdam, Holandia, 2011. Artyści: Ruben van Klaveren, Amanda Koelman, Izabela Ołdak, Harmen Sliep.

Warsztaty:

  • Papierowe lampy, warsztaty wycinanki, Klubokawiarnia Aquarium, Bielsko-Biała, 2017.
  • Papierowe totemy oraz malowanie eksp
  • erymentalne, Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich w Bielinach, 2017.
  • Papierowe totemy, warsztaty wycinanki, OZORA festiwal, Węgry, 2017.
  • Malarstwo na jedwabiu, Artrip, Susiec, 2017.
  • Warsztaty z animacji poklatkowej, Artrip, Łeba, 2017.
  • Malowanie w plenerze, warsztaty z land artu, decoupage, Artrip, Poronin, 2017.
  • Mówią inni, warsztaty robienia masek i totemów, pochód; współpraca z Klubem Gaja i Galerią Bielską BWA, Bielsko-Biała, 2016.
  • warsztaty wycinanki, the Pyde Pyper Art Academy, Panaji, Goa, Indie, 2013.
  • Mandala of Nature- warsztaty z młodzieżą, CASiS, Calders, Hiszpania, 2013.
  • warsztaty wycinanki z dziećmi, Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 w Zabrzu, 2013.
  • Performance- warsztaty z młodzieżą, realizowane w ramach projektu Sztuka wewnętrzna, Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej w Katowicach, 2012.
  • Mandala Jedności- warsztaty z młodzieżą zrealizowane w ramach projektu Sztuka wewnętrzna, Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej w Katowicach, 2012.
  • Healing Mandalas- warsztaty z więźniami Tacloban City Jail, Tacloban, wyspa Leyte, Filipiny, 2012.
  • warsztaty wycinanki z dziećmi z farmy w San Miguel, wyspa Leyte, Filipiny, 2012.
  • warsztaty wycinanki z dziećmi, MoKS, Mooste, Estonia, 2012.
  • warsztaty Cadavre exquis z uczniami the Haags Montessori Lyceum, Haga, Holandia, 2011.

 

Wybrane publikacje:

  • Encyklopedia Polskiej Psychodeli, Kamil Sipowicz, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2013.
  • Trans/wizje, nr. 03, magazyn, art.: ‘Aureole i mandrole Izy Ołdak’- Dariusz Misuna, wyd.: Okultura, Warszawa, 2012.
  • Obsession, katalog z wystawy, tekst: Izabela Ołdak, wyd.: Savremena Galerija, Zrenjanin (SRB), 2012.
  • From Waste to Art, katalog z wystawy, Baku (AZ), 2012.
  • 9 Narave/ Natures 9 video festival, katalog z wystawy, Ljubljana, (SI), 2012.
  • BUTTERBROT- Pleasure, katalog z wystawy, Berlin (DE), 2011.
  • 38, 39 oraz 40 Biennale Malarstwa- Bielska Jesień, katalogi z biennale, wyd.: Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała, 2007, 2009, 2011.
  • Kolekcja Sztuki Galerii Bielskiej BWA, wyd.: Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała, 2011.
  • Lokomotywa, Wpływ kultury na rozwój lokalny, wyd.: Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała, 2011.
  • OFFWALL Magazine, issue 3, Wrocław, 2011.
  • 33 Jalovik Art Colony 2010, katalog, Belgrad (SRB), 2010
  • ‘ Mapas/ Maps’, wyd.: MASTODONTE Editorial, Kolumbia (CO), 2010
  • ‘A diary with kaleidoscope eyes’, publikacja monograficzna, tekst: Marco Pasi, wyd.: Dutch Art Institute, Enschede (NL), 2010.
  • Kronika Beskidzka, art.: ‘Obrazy Publiczności’, 06.01.2010, Bielsko-Biała.
  • ‘Estampados Padrões’, Kolekcja wzorów, wyd.: HUAITAN, Barcelona (ES), 2009.
  • Krant, Virtueel Museum Zuidas, magazyn, art.: ‘Room for small initiatives’, Amsterdam, (NL), 2009.
  • Śląsk Active, publikacja trzech edycji (2005, 2006, 2008), wyd.: BWA Katowice, Katowice, 2009.

Zainteresowania:

Gra na drumli i bębnie obręczowym. Prowadzenie terapeutycznych spotkań w kręgu i ceremonii duchowych. Mitologia, folklor, psychologia, filozofia, ezoteryka, nowa ekologia i podróże.