O Kręgach

Od 2014 roku regularnie uczestniczę oraz trzymam KRĘGI Pracowałam w Kręgach mieszanych, w Kręgach Kobiet, w Kręgach Pieśni, w Kręgach Snów i w Gronie Twórczym.

Doświadczenia te wzbogaciły moje życie, przywracając do niego podstawowe wartości, które utraciłam będąc wychowana w mieście, z dala od koncepcji zgromadzeń wiejskich czy plemiennych. Jedyne zgromadzenia rodzinne odbywały się przy suto zastawionym i mocno zakrapianym alkoholem stole. Nie miałam więc możliwości poczucia wspólnoty, w której każdy ma prawo do głosu, każdy zostaje usłyszany, uszanowany i równy innym.

Idea spotkań w kręgu jest pradawna; wywodzi się z kultur plemiennych i wyrasta z przekonania, że wszyscy jesteśmy połączeni, nie tylko pomiędzy sobą, ale także z Wielkim Duchem – źródłem wszelkiego istnienia, przejawiającym się w Naturze i nas samych, tworząc jeden wielki Krąg Życia.

Black Elk – wojownik i szaman Siuksów mawiał, że wszystko, co czyni Moc Świata, dokonuje się w okręgu.

Na kręgach wchodzimy w głębszy kontakt z samym sobą, odnawiamy połączenie z drugim człowiekiem, z Naturą i tym co nadprzyrodzone. Otwieramy się na swoje emocje, które możemy w końcu w pełni wyrazić bez obawy bycia osądzonym czy skrytykowanym, gdyż na tego rodzaju komentarze nie ma miejsca w Kręgu. Dzięki czemu stajemy się bardziej autentyczni i szczerzy, mamy możliwość okrycia głębszych pokładów prawdy, co z kolei prowadzi nas do samopoznania. A poznając prawdziwe ludzkie historie uczymy się o wiele więcej o innych, o sobie, naturze i kondycji ludzkiej. Często też uświadamiamy sobie, że nie jesteśmy osamotnieni w swoich problemach czy trudnościach. Zawsze jest ktoś, kto był w podobnej sytuacji i służy swoją mądrością i wsparciem. 

Najczęstsze pytania z jakimi pracujemy w Kręgu to: 

Z czym przychodzisz? Co jest w Tobie najbardziej żywe? Jaka jest Twoja intencja?

Z czym pracujesz? Jakie trudne emocje towarzyszą Ci w ostatnim czasie? Jaka prawda pragnie w końcu być wyrażona? Z czego chcesz się oczyścić?

Co pięknego widziałaś ostatnio? Co sprawia Ci autentyczną radość? Co zachwyca i co porusza?

Czego pragnę? Co chcę wprowadzić do mojego życia? Z czym wychodzę? Z czym kończę?

Krąg niesie ze sobą moc uzdrawiania. Największe procesy tego typu przechodzę podczas kręgów w Szałasie Potu i Kręgów Kobiet. Te ostatnie nauczyły mnie wiele o kobiecości, rozpoczęły cały ciąg inicjacji do życia zgodnego ze swoja żeńską naturą. Upadek patriarchatu, odzyskane prawa, głos, możliwość edukacji i pracy sprawiły, że kobiety zaczęły odkrywać i wyrażać siebie na nowo, niosąc zarówno ogromne błogosławieństwo jak i pomieszanie ról, chęć wyrażenia nienawiści wobec wielu lat represji. I na tą złość i żal także jest miejsce w Kręgu i na ukochanie tych wszystkich bolących ran.

Największym błogosławieństwem dla mnie była wiedza o menstruacji w kontekście cykliczności natury Ziemi, Wody i Księżyca. Spotkania w pełnię i nów przyczyniły się do większego zrozumienia i połączenia z własną cyklicznością i krwią. Nowa wiedza i rozumienie tego zagadnienia sprawiły, że przestałam z tym walczyć i wypierać, a zaczęłam to honorować, bardziej rozumieć i w ostateczności żyć w zgodzie ze sobą jako kobietą cykliczną.
Jestem ogromnie wdzięczna za pracę jaką w tym temacie wykonują Aleksandra Kapella i Samia Mandragora. Z kolei nowy pogląd na seksualność otworzyły mi „Spotkania z Erosem” Karo Akabal. Dziękuje Wam drogie siostry za uzdrawiająca moc płynącą z waszych nauk.

Myślę, że każdy człowiek powinien choć raz zaznać poczucia takiego wsparcia, wsparcia płynącego z bycia we wspólnocie Kręgu. Miejsca gdzie możesz zdjąć wszystkie role i maski, miejsca gdzie możesz się wyrazić bez obawy bycia wyśmianym czy pomówionym ponieważ kolejną z zasad Kręgu jest jego poufność. To, co zostało wypowiedziane w Kręgu, pozostaje w Kręgu.

Poprzez wspólną pieśń, modlitwę, medytację, możesz wyrazić swoje intencje i życzenia, które poprzez moc i działanie Kręgu zwiększają swoja siłę manifestacji, umożliwiając nowe wglądy w daną sytuację, przynosząc nowe idee i pomysły, pomagające w rozwiązaniu wielu ludzkich spraw.

Jeśli czujesz się osamotniony, pozbawiony mentalnego, emocjonalnego czy duchowego wsparcia, jeśli brakuje ci sprawozdawczości czy głębokich relacji międzyludzkich, a może borykasz się z jakimś problemem, znajdź ludzi którzy otoczą cię mocą Kręgu, a zobaczysz, że Twoje życie zacznie się zmieniać tak, jak było to w moim przypadku i przypadku ludzi których losy obserwuję przez lata bywania w takich zgromadzeniach.

Z miłością 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *