Inside-Outside

Inside-Outside – wystawa finałowa 5 edycji rezydencji „Beyond Time/Poza Czasem” 2017
Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała

Artyści: Aneta Bendáková Czechy, Claudia Dunn Wielka Brytania, María Mayoral Moreno Meksyk, Derek Tumala Filipiny.
Kuratorkami projektu są: Izabela Ewa Ołdak i Justyna Weronika Łabądź.

„Inside – Outside” (z ang. wewnątrz – zewnątrz) to wystawa podsumowująca uczestnictwo czworga artystów w piątej edycji międzynarodowych rezydencji artystycznych „Beyond Time/Poza czasem 2017”, organizowanych przez Galerię Bielską BWA. W lipcu na rezydencji w Bielsku-Białej przebywały: Aneta Bendáková z Czech oraz Claudia Dunn z Anglii, w sierpniu zaś: María Mayoral Moreno z Meksyku oraz Derek Tumala z Filipin. Tegoroczna edycja rezydencji poświęcona jest sztuce nowych mediów – wideoinstalacjom, wideo-artowi, mappigowi 3D itp.
Wystawa „Inside – Outside” jest multimedialną wyprawą. Artyści zabierają nas w podróż, podczas której prezentują nam prace o zmiennej dynamice (filmy, video mappingi, ilustracje, fotografie). Zapraszają do dialogu i dyskusji o stanie codziennego przemieszczania się człowieka – zarówno w sensie dosłownym, jak i metaforycznym – pomiędzy przestrzeniami prywatnymi, oswojonymi, a przestrzeniami publicznymi, które otwarte są na obecność innych i wszystkiego co mniej znane.
Poprzez zaprezentowane na wystawie prace rezydenci dzielą się z nami swoim wnętrzem – zadając pytania o własną tożsamość, odkrywając przed nami część swoich prywatnych przeżyć, refleksji i doświadczeń, to znowu kierują nas na zewnątrz, pytając o oddziaływujące na nas otoczenie i ludzi, a także o nasze emocje w relacjach z innymi.

Zdjęcia: Krzysztof Morcinek, Film: Marcin Szendoł