Freelandia-Nowa Ziemia

Po dwóch latach w końcu FREELANDIA – Nowa Ziemia doczekała się swojego finału. W projekcie wzięło udział 25 artystek i artystów, którzy kolejno dołączali swoje prace by stworzyć jedną wizję Nowej Ziemi.

Założenia projektu opierały się o ulubioną grę surrealistów „Cadavre exquis”, którzy używali jej do tworzenia swoich poematów i rysunków. I tak np. jedna osoba zaczyna rysunek i zakrywa go pozostawiając jedynie fragment, od którego swój rysunek zaczyna kolejna osoba.

My posłużyliśmy się niewielkim formatem (20x28cm), którego 1 cm z każdej strony kartki stał się początkiem obrazu kolejnej osoby.  Dzięki temu zebrane i połączone prace stworzyły jeden obraz. 

Kiedy w 2020 roku  ogłoszono pandemię i wprowadzono lockdown oraz wiele innych restrykcji, rozpoczęłam pracę nad nową wizją tego jak mogłoby wyglądać życie na ziemi. Dzisiaj po dwóch latach kiedy doszły jeszcze konflikty zbrojne projekt ten wydaje się być wyjątkowo aktualny.

Coraz mniej mamy już wątpliwości co do tego, że obecny system zarówno polityczny, gospodarczy, technologiczny jak i społeczny nie może już dłużej iść w kierunku zysku, walk o terytorium, totalitarnej inwigilacji, konsumpcjonizmu, cyfryzacji czy jeszcze większej eksploatacji zasobów ludzkich i ziemskich.

Jest taka alchemiczna zasada, że energia podąża za uwagą, a także kiedy więcej osób skupia się na jednym, tym większa jest tego siła. Korzystając z tych zasad, pracując nad swoją wizją lepszej przyszłości, zaprosiłam artystów do wzięcia udziału w projekcie stworzenia wspólnej wizji i tak właśnie powstał projekt Freelandia- Nowa Ziemia. Narzędzie do lepszej manifestacji naszych marzeń.

Odsłona projektu:

Udział wzięli:

Obraz nr 1. Izabela Ewa Ołdak
Obraz nr 2. Darek Marszałek Valcari
Obraz nr 3. Małgorzata Rzempowska- Skóra
Obraz nr 4. Agnieszka Pakuła
Obraz nr 5. Marcin Painta
Obraz nr 6. Izabella Masalska
Obraz nr 7. Martyna Borsewicz
Obraz nr 8. Katarzyna Kukuła
Obraz nr 9. Katarzyna Krutak
Obraz nr 10. Paulina Poczęta
Obraz nr 11. Darek Paczkowski
Obraz nr 12. Sylwia Ziółkowska
Obraz nr 13. Joanna Siemieńczuk
Obraz nr 14. Pascale Héliot
Obraz nr 15. Małgorzata Rozenau
Obraz nr 16. Beata Ewa Białecka
Obraz nr 17. Dominika Piaścik
Obraz nr 18. Monika Sopot
Obraz nr 19. Sylwia Górak 
Obraz nr 20. Celina Kędziera
Obraz nr 21. Martyna Szczykutowicz
Obraz nr 22. Anna Sieńkowska
Obraz nr 23. Katarzyna Armatys
Obraz nr 24. Kamila Szejnoch
Obraz nr 25. Kala Dziwińska

Galeria poszczególnych prac:

W trakcie rozwoju projektu, powstała także grupa na FB, gdzie można podzielić się inspiracjami, pomysłami nowego budownictwa, permakultury, przyjaznych dla środowiska wynalazków itp., Serdecznie zapraszam Was do tworzenia lepszej przyszłości ludzkości i naszej planety.