O Wdzięczności

Tej Zimy mocno pracuję z tematem WDZIĘCZNOŚCI. Jest to stan psychiczny, uczucie będące odpowiedzią na doświadczone dobro i chęć jego odwzajemnienia, podziękowania. Wdzięczność niesie ze sobą zjawiska odczuwalne fizycznie jak np. łzy wzruszenia, przyspieszone bicie serca, ciarki czy gęsia skórka.
Umiejętność doceniania tego, co jest wokół nas sprawia, że jesteśmy bardziej zadowoleni z naszego życia, gdyż uwalnia nas od kompleksów, stanów depresyjnych, poczucia „przegranej”, bezsensu i bólu egzystencjalnego.

Praktykowanie wdzięczności nie zawsze jest łatwe. Czasem w natłoku codziennych spraw, wielu sytuacji stresowych
zapominamy o docenianiu tego co mamy. Szybko też przyzwyczajamy się to tego co już osiągnęliśmy i do tego co posiadamy. Staje się to dla nas trywialne i przestajemy temu
nadawać wartość czyli doceniać.
Dlatego należy uczynić z tego nawyk, który powinniśmy kultywować, by wzmocnić swoje poczucie szczęścia. Praktykując i odczuwając wdzięczność zaczniesz dostrzegać i doceniać to co jest pozytywne i dobroczynne. Niekoniecznie to czego jesteś przyczyną, lub co jest do zdobycia.
Wdzięczność można okazać wobec wszystkiego. Zarówno wobec rzeczy materialnych jak i niematerialnych. Powodów do wdzięczności może być naprawdę mnóstwo, dla przykładu powiem Wam za co ja jestem wdzięczna.

Jestem wdzięczna za to , że żyję, za to, że kocham, że się rozwijam, że tworzę, że mogę podróżować, że mam co jeść, że jestem zdrowa, że chodzę, widzę, słyszę, czuję, smakuję, wącham, że odbieram całą sobą bogactwa tego świata.
Jestem wdzięczna, za piękno sztuki, za estetykę, za kolory, formy, faktury, gry świateł i cieni, za to że mogę to malować, je jestem na to wrażliwa, że mogę to przeżywać, obserwować, żyć tym i być tym.
Za wspaniałych ludzi, których poznaję na swojej ścieżce, za ich mądrość i wsparcie, za przyjaciół, za partnera, za rodzinę i cały ród, który dał mi największy dar, jakim jest życie!
Za Słońce, Księżyc i cały nieboskłon, który tak bardzo lubię malować. Dziękuję za Ziemię z całym jej bogactwem i różnorodnością form życia. Za lasy, za góry i minerały, za ogrody pełne pięknych kwiatów, za rośliny mocy, za wszystkie plony, za zwierzęta i za miłość jaką może generować relacja z nimi.
Jestem wdzięczna, że mogę doświadczać ciszy i spokoju, równowagi oraz lekkości ducha. Za wszystkie wglądy i stany mistyczne. Za te wszystkie podniosłe i transcendentne chwile. Za moc rytuałów i ceremonii, za moc medytacji, postów, snów i wizji. Za Ogień i wszystkie palone przeze mnie ogniska, za ciepło, światłość i światło. Za Boga, boskość i całe duchowe istnienie. Za wieczność i nieskończoność, a także za doczesność, za czas nauki i pracy. Za możliwość komunikowania się, intelektu i inteligencji, za słowa, za dobre myśli, za czyste powietrze i wiatr we włosach.
Za samoloty, pociągi i samochody, które pozwalają mi się przemieszczać, za technologię, która ułatwia mi komunikację.

Dziękuję życiodajnej, regenerującej czystej wodzie, którą co tydzień czerpię z górskich potoków. Jestem wdzięczna za przepływ, za moc oczyszczania, za to że umiem pływać i dryfować na powierzchni wody oraz nurkować w jej otchłaniach.

Dziękuję i składam wyrazy głębokiej wdzięczności za kulturę i dziedzictwo ludzkości, za całą wiedzę i mądrość, spisaną, wyrażoną, doświadczoną.
Dziękuję za wszystko co mam, za swoje piękne kobiece ciało, posiadane talenty i potencjały, za wewnętrzną siłę i moc oraz duchowe prowadzenie.
Za relację z mężczyzną, za wspierających rodziców, za dom, za przyrodę mojego kraju, za każdy pogodny dzień, za wszystkie miłe niespodzianki i każdą pomoc, którą otrzymałam i której mogłam udzielić.
Za każdego klienta, który kupuje i wspiera to co tworzę, a także za pieniądze otrzymane za moją pracę.

Dziękuję za moje piękne, pełne pasji, miłości i przygód życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *