Beyond Time

Beyond Time/ Poza Czasem 2011-2017        Blog  &  FB

W 2011 roku zainicjowałam program rezydencji artystycznych Beyond Time/Poza, który był realizowany we współpracy z Galerią Bielską BWA, która podjęła się organizacji całego przedsięwzięcia. Pomysł zrodził się we mnie, gdyż sama przez wiele lat korzystałam z takich programów.

Z angielskiego Artist-in-Residence to program otwarty dla artystów różnych dyscyplin, którym oferuje się pracownię i miejsce zamieszkania, narzędzia potrzebne do pracy a czasami nawet stypendium pieniężne oraz szereg możliwości ekspozycji swoich umiejętności i wykonanych prac.

Po zakończeniu swojego pobytu w Holandii, brakowało mi kontaktu z międzynarodową sceną artystyczną i tak właśnie zrodziła się koncepcja stworzenia takiego programu w miejscu mojego zamieszkania. Dyrektor Bielskiej Galerii BWA Agata Smalcerz poparła ten projekt, a Justyna Łabądź, pracująca w galerii podjęła się wraz ze mną trudu kuratorowana całego przedsięwzięcia.

Podczas pięciu edycji programu do miasta Bielska-Białej przyjechało 24 artystów z 16 krajów, realizując kilkadziesiąt prac głównie w przestrzeni publicznej miasta. Do dzisiaj przestrzeń miejską upiększają murale zrealizowane w ramach tego projektu.

Każda edycja wyróżniała się czymś szczególnym, pierwsza edycja była poświęcona sztuce publicznej, instalacji w przestrzeni miejskiej oraz działaniach performatywnych, angażujących publiczność i przechodniów.

Beyond Time/Poza Czasem 2011

Artyści: Guy Bosch Holandia, Esperanza Cortes Kolumbia/ USA, Michael Vincent Manalo Filipiny, Yasuaki Onishi Japonia, Tita Salina i Irwan Ahmett Indonezja.

Zdjęcia

Beyond Time/Poza Czasem 2012

Artyści: Winston Lau Chiny, Kostas Tzimoulis Grecja, Naza del Rosal i Juan Rico Hiszpania.

Zdjęcia 

Druga edycja również skupiała się na pracy w miejscu publicznym ale rozwinęła się o plener w Targowie, gdzie dołączyli także artyści z Polski.

Plener: Power of Art and Nature / Potęga Sztuki i Natury

Artyści uczestniczący w plenerze: Winston Lau, Kostas Tzimoulis, Naza del Rosal & Juan Rico, and polish artists:Andrzej Cisowski, Marzena Gębala, Justyna Gruszczyk, Bartek Jarmoliński, Izabela Ewa Ołdak, Anna Sujak-Bartnicka, Natalia Sroka.

Zdjęcia

Beyond Time/Poza Czasem 2013

Artyści: Awer Włochy, Sina Boroumandi Iran, Alessandro Di Massimo Włochy, Paulina Mellado Chile, Mari Ota Japonia.

Trzecią edycję wyróżniła wystawa w Galerii Bielskiej BWA pt:” LOOP/ Pętla”

Zdjęcia

Beyond Time/Poza Czasem 2015

Artyści uczestniczący: Valerie Salez Kanada, Malarko Wielka Brytania, Labuenaylamala Hiszpania, Zahra Habib Pakistan.

Zdjęcia lipiec

Film podsumowujący rezydencje lipcowe:

Zdjęcia sierpień 

Czwarta edycja była wyjątkowo bogata w malarstwo ścienne oraz akcje muzyczne, uczestnicy brali także udział w Festiwalu Art from Heart, który współorganizowałam wraz z Marcinem Szendołem, Piotrem Ryncarzem, Pawłem Fejkiszem i Pawłem Osiem.

Beyond Time/Poza Czasem 2017

Artyści: Aneta Bendáková Czechy, Claudia Dunn Wielka Brytania, María Mayoral Moreno Meksyk, Derek Tumala Filipiny.

Zdjęcia lipiec 

Zdjęcia sierpień

Piąta i ostatnia już edycja także znalazła swój finał w Galerii bielskiej BWA wystawą „Inside- Outside”.