Sowa Studio

Od stycznia 2018 do czerwca 2020 roku prowadziłam pracownię artystyczną Sowa Studio, mieszczącą się na Placu Ratuszowym 4 w Bielsku-Białej. Było to moje miejsce pracy twórczej oraz rozwoju działalności warsztatowej, duchowej i społecznej. 

Odbyło się tutaj kilkadziesiąt wydarzeń takich jak: warsztaty artystyczne, spotkania w kręgu, koncerty, wykłady i wystawy. 

Warsztaty pozwalają rozwinąć wyobraźnię, rozbudzić kreatywność oraz wyrazić się poprzez sztukę. Zajęcia plastyczne to nie tylko dobra zabawa, To także okazja do nabywania wspólnych doświadczeń, zacieśniania więzi oraz uczenia się radości z czasu spędzanego wspólnie z ludźmi. Aktywność artystyczna pełni także szczególną rolę w rozwoju człowieka. Kształt, linia, kolor, plama, Tworząc, komunikujemy to, co aktualnie nas interesuje, o czym myślimy , co przerabiamy.  Pomaga nam odzyskać równowagę psychiczną, rozładować frustrację, stres czy napięcia. Taka forma auto-ekspresji wzbogaca wewnętrzne życie człowieka, kształci intelekt i pogłębia emocjonalną treść życia. To także nauka nowych umiejętności i talentów oraz wzmocnienia wyobraźni i kreatywności. 

SPOTKANIA W KRĘGU

W pracowni odbywają się cykliczne spotkania w kręgu, dedykowane kobietom, jak i kręgi jedności łączące obie płcie. Idea spotkań w kręgu jest pradawna; wywodzi się z kultur plemiennych i wyrasta z przekonania, że wszyscy jesteśmy połączeni, nie tylko pomiędzy sobą, ale także z Wielkim Duchem, Źródłem wszelkiego istnienia, przejawiającym się w Naturze i nas samych, tworząc jeden wielki Krąg Życia.

Na kręgach odnawiamy swoje połączenie z drugim człowiekiem, z Bogiem i z Naturą. Otwieramy się, otwieramy pole serca, otwieramy się na szczerość i autentyczność, pogłębiamy więzi i odkrywamy głębsze pokłady prawdy i samopoznania. Krąg to święta przestrzeń, gdzie uczestnicy obdarzają się wzajemnym zaufaniem i wsparciem. W kręgu wszyscy jesteśmy równi i każdy ma prawo głosu i każdy zostaje wysłuchany. To co zostało wypowiedziane w kręgu, pozostaje w kręgu, obowiązuje nas bowiem zasada poufności, prawdy i szacunku. W kręgu nie ma miejsca na krytykę, wulgaryzmy czy niechciane porady.  Mówiącego obdarza się uważnością, empatią i wsparciem. Krąg przyjmuje nawet najtrudniejsze emocje, które potrzebują się wyrazić. A poznając prawdziwe ludzkie historie uczymy się wiele o sobie, o innych, a także uświadamiamy sobie, że nigdy nie jesteśmy osamotnieni. Zawsze jest ktoś, kto był w podobnej sytuacji i służy swoją mądrością i wsparciem. Czytaj więcej.

KRĘGI KOBIET

Na kręgach spotykają się kobiety w różnym wieku, z odmiennym bagażem doświadczeń, niemniej jednak, pewne sytuacje i problemy pojawiają się w życiu każdej z nas. Wysłuchując osobistych historii oraz robiąc wspólnie ćwiczenia, możemy nawzajem nauczyć się jak lepiej radzić sobie w życiu, jak odpuszczać, jak kochać, jak pokonywać trudności. Spotkaniom zawsze towarzyszą rozmaite ćwiczenia oraz muzyka. „Kobieta w Pełni- Krąg Kobiet” ten cykl jest poświęcony kobietom, synchronizującym się z fazami Księżyca. Spotykamy się w każdą pełnię by wspólnie celebrować i przepracowywać to, co ona ze sobą niesie. W ciągu roku mamy 13 księżycowych pełni wchodzących w każdy znak Zodiaku. To niesie ze sobą potężną wiedzę, energię oraz właściwości, które przyswajamy i kierunkujemy na swoje działania, idee i twórczość. Czytaj więce

 

MUZYCZNA SOWA

To spotkania cykliczne, odbywające się w każdym miesiącu w pracowni. Są to jammingi bielskich instrumentalistów folkowych i etnicznych, na których razem tworzymy muzyczne improwizacje, łącząc góralskie i folkowe piszczałki, flety i okaryny z bębnami, grzechotkami, drumlami. 

Nie od dzisiaj wiadomo, że muzyka łagodzi obyczaje. Muzykoterapia przywraca zdrowie wpływając na nasz stan natury emocjonalnej, fizycznej lub umysłowej. Podczas koncertów o wiele łatwiej jest nam się wyciszyć i odstresować. Muzyka improwizowana sprawia, że grając na jednym z instrumentów uczymy się słuchać pozostałych, tak by uzyskać harmonię dźwięków. Etniczne i folkowe instrumenty sprawiają również, że czujemy się bardziej połączeni z regionem, w którym mieszkamy. Są to bardzo proste instrumenty i podczas tych spotkań łatwo się nauczyć nimi posługiwać. Czytaj więcej.

 

TWÓRCZE GRONO

„Jeśli pozostajemy zablokowani w jakiejś dziedzinie życia, dzieje się tak najczęściej dlatego, że wydaje nam się to bezpieczniejsze. Może nie jesteśmy szczęśliwi, ale przynajmniej wiemy, jacy jesteśmy: nieszczęśliwi. Lęk przed własną kreatywnością to w dużym stopniu lęk przed nieznanym.” ~Julia Cameron, Droga Artysty

Wiosną 2019 roku powołałam „Twórcze grono” Bielska-Białej, by wspólnie przejść przez 12 tygodniowy program odrodzenia Wewnętrznego Twórcy, zawarty w książce Julii Cameron „Droga Artysty”. Autorka książki, znalazła sposób, który niezliczonym ludziom, niezależnie od wieku, zawodu i sytuacji społecznej, pomaga odnaleźć, odzyskać i docenić twórcę w sobie. Przez lata pracy z „zablokowanymi” artystami, przekonała się, że zdolności twórcze są częścią natury każdego człowieka, czekają tylko na sprzyjające warunki – przede wszystkim na wsparcie ze strony nas samych. Stwierdziła także, że do wyzwolenia pełnego potencjału, potrzebna jest grupa ludzi, którym przyświeca podobny cel – stąd idea „Twórczych gron”. Dzięki powołaniu i pracy w gronie poznałam grupę wspaniałych ludzi. Wspólnie nauczyliśmy się wzajemnie wspierać swój rozwój, razem robiliśmy ćwiczenia, dyskutowaliśmy o ich oddziaływaniu na nasze życie, odkrywaliśmy nowe talenty, odnawialiśmy nasza więź z Bogiem, świętowaliśmy nasze sukcesy, opłakiwaliśmy porażki, i stale znajdowaliśmy odwagę i inspirację do stawiania kolejnych kroków na ścieżce własnego twórczego rozwoju. Serdecznie polecam powoływanie gron w każdym mieście. Rezultaty są naprawdę zaskakujące! Czytaj więcej.

 

WYSTAWY i WYSTĄPIENIA

Ściany pracowni są bogato zdobione obrazami, które stworzyłam na przestrzeni swojego twórczego życia. Jednak Sowa miała także inne odsłony. W pracowni odbyły się także wystawy  Darka Marszałka i Martyny Borsewicz, artystów- wizjonerów z Bielska-Białej. Koncert wraz z prezentacją swoich grafik miał także Grzegorz Korzeniec z Częstochowy, który połączył swój wernisaż sztuki cyfrowej, przedstawiającej fraktale z koncertem na kryształowych misach i piramidach. W pracowni gościła także bielska poetka Lucyna Brzozowska, która czytała swoje najnowsze wiersze przy muzyce granej przez uczestników spotkań „Muzyczna Sowa”.